Обережно - змія!

ОБЕРЕЖНО - ЗМІЯ!

Єдина отруйна змія, з якою ви можете зустрітися в умовах нашого клімату, це гадюка. Степова гадюка - вид змій у Криму і в усій степовій зоні України. У Криму вона збереглася головним чином у малодоступ­них степових районах, де відомі "зміїні осередки" із дуже високою гус­тотою - десятки змій на гектар. Після зимової сплячки вона з'являється наприкінці лютого, а залягає на зиму в грудні. Від усіх інших наших змій степова гадюка відрізняється невели­кими розмірами (за звичай менше 60 см.), товстим тулубом та три­кутною головою, з різко вираженим шийним відділом і характерним коричневим або чорним малюнком - зигзагом уздовж хребта.

Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одного) - ранки, що кровоточать, і віддалені одна від одної на 1 - 1,5 см.

Уку­си крупних і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревного і чотирисмугового) виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин.

Тяжкість отруєння залежить від ряду факторів:

- від розміру змії - крупні гадюки більш небезпечні. Але варто пам'ятати, що навіть крихітні (12-17 см) новонароджені гадючата отруйні.

- від віку і конституції потерпілого - оскільки токсичність залежить від кількості отрути на кілограм ма­си постраждалого. Саме тому діти і жінки важче переносять укуси змій.

- від сезону - восени токсичність і кількість виділеної отрути найбільша.

- від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин - укуси на обличчі та шиї особливо небезпечні.

- від стану здоров'я  потерпілого - у групу підвищеного ризику вхо­дять люди, які страждають на серцеву недостатність, на алергійні захворювання, на патологію нирок, а також емоційно неврівноважені натури.

Симптоми:

- спочатку на місці отрути відчувається сверблячка;

- через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу;

- незначний  пульсуючий біль у місці укусу;

- злегка болять лімфатичні вузли;

- іноді спостерігається блідість, запаморочення, нудота, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність.

- іноді в місці укусу (і по ходу судин) вини­кають геморагічні пухирі з кров'янистим вмістом, що залишають після себе незагоєні протягом тижня виразки.

При укусі змій категорично забороняється:

- піддаватися паніці (хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров, дихайте повільно і глибоко; в 30% випадках укус навіть га­дюки не має ніяких наслідків і отруєння не виникає);

- накладати на уражену кінцівку джгут;

- робити надрізи в місці укусу або припікати ранки;

- обколювати місце укусу розчином марганцю або господарського мила;

- вживати алкоголь;

- займатися фізичною працею.

Послідовність дій першої допомоги  при укусах:

- протягом 5-10 хвилин, злегка закусивши зубами шкіру, енергійно відсмоктувати отруту з ранок, спльовуючи кров. Рот при цьому бажано періодично прополіскувати водою. Цим заходом при вчасному застосуванні (не пізніше 3-5 хвилин із моменту укусу) вдається видалити до 40 % отрути, яка не встигла потрапити у кровообіг.

Увага! У ротовій порожнині не повинно бути подряпин, ранок і каріозних зубів! При їх наявності відсмоктування небезпечне!

- продезінфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою і т. ін.);

- зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття;

- за можливістю багато пити: у перші 2 години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини (молока, води, неміцного солод­кого чаю);

- переміститися, якщо є можливість, потерпілого у прохолодне затінене місце і забезпечити  повний спокій ;

- бажано іммобілізувати уражену кінцівку - для зменшення дрену­вання отрути лімфатичною системою;

- відвезти хворого у найближчий лікувальний заклад, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу і введуть проти­правцевий розчин;

- якщо ви знаходитеся за кермом автомобіля, не намагайтеся вести машину самостійно, бо після укусу з'являється запаморочення, що може призвести до аварії.

Найпростіші профілактичні запобіжні за­ходи при укусах змій (гадюки):

- у «зміїній» місцевості носіть щільне високе взуття;

- не намагайтеся упіймати гадюку або змію;

- при ночівлі на природі уникайте розташування біля колоній гризунів, зсувів брустверів окопів, хащ ча­гарнику;

- переміщаючись у темряві, користуйтеся ліхтарем (у спеку степова гадюка зустрічається у вечірніх сутінках і перед світанком;

- вирушаючи на сімейний пікнік або риболовлю, не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.

Змії ні за яких обставин не нападають першими!

(за матеріалами навчально-методичного посібника "ЩОБ КАНІКУЛИ ПРИНОСИЛИ РАДІСТЬ".

Автор - В.М.Черепаха)