Ялинкові прикраси та новорічна атрибутика

Адже зовсім скоро Новий рік. Дітлахи з особливим нетерпінням чекають на чарівне свято. Адже наприкінці грудня святковий настрій відчувається на кожному кроці: вдома, у дитсадку, у вітринах магазинів виблискують яскравими кульками пухнасті ялинки, мерехтять різнокольоровими вогниками гірлянди. Батьки і педагоги, бажаючи зробити свято для малят незабутнім та  казковим, поспішають купувати не лише подарунки, а й новорічні прикраси, атрибутику. Та за приємними передсвятковими клопотами  забувають про безпеку своїх дітлахів

Ялинкові прикраси

Чи всі знають, чим саме можуть зашкодити ма­кам ялинкові прикраси? Нині дорослі, аби вберегти дітей від травмування скляними іграшками, дають перевагу пластиковим. Але в пластику, особливо китайського виробництва, може критися небезпека часом навіть більша, ніж поріз склом. Фахівці стверджують, що найпопулярнішою “набивкою” у китайських іграшках є фенол і токсичні пластмаси.

Фенол — основа для виготовлення будь-якого пластику — це кислота; в чистому вигляді є дуже токсичною речовиною і при потраплянні на шкіру викликає сильні опіки. Якщо ж іграшка містить у своєму складі понаднормову концентрацію фенолу, при контакті зі шкірою малечі вона зразу починає її подразнювати. Як наслідок — у дитини може виникнути алергія чи астма. Проникаючи через шкіру в організм, ця речовина вражає нервову систему. Лікарі-кажуть, що тривалий контакт з предметами, в яких допустима норма фенолу перевищена в п’ять разів, загрожує ураженнями внутрішніх органів.: Вдихання фенолу, приводить до подразнення слизових оболонок, може викликати нежить, запаморочення, головний біль, оту, задуху, прискорене серцебиття. Тривале вдихання фенолу може спричинити параліч мускулатури, що загрожує зупинкою серця дихання.

Фарба, якою розмальовують ялинкові прикраси, може мати підвищений вміст свинцю. Цей метал

негативно діє на центральну нервову систему ди­тини, а потрапляючи у великих кількостях в орга­нізм малюка, може призвести до паралічу. Навіть незначні його дози викликають у дітей безпричинну агресію та згубно впливають на інтелект.

Токсичні речовини, які містяться у дешевій пластмасі, зокрема китайській, проникають через дихальні шляхи у кров, як наслідок — погіршення діяльності нирок і печінки дитини.

Визначити "на око", безпечний перед вами чи ні, складно навіть для фахівців. Тому дбайте педагоги та батьки, аби уникнути біди мають гати у продавця сертифікат. Якщо ж продукція підлягає обов’язковій сертифікації, радимо дотримуватися таких правил.

Корисні поради щодо вибору новорічних прикрас.

- Краще не купувати прикраси на стихійних рин­ках. Продукція невідомого виробника може бути небезпечною: від гострих кутів виробу до миш’яку у його складі.

- Не варто економити на новорічній продукції. Краще заплатити більше, але бути впевненим у якості та безпечності товару.

- Проведіть по іграшці рукою: якщо блискітки чи фарба осипаються та лишаються на руці — краще зробити інший вибір. Це може проявити особливу небезпеку для здоров’я і навіть життя дитини у разі і якщо вона візьме таку іграшку до рук чи до рота і в її організм потраплять токсичні речовини.

- Хімічний склад прикраси неможливо, визна­чити відразу на місці, продажу. В такому разі застереження одне: використовуйте прикрасу тільки за призначенням. Не варто дозволяти дитині з нею гратися.

- Якщо прикраса має надмірно яскравий колір ! або неприємний запах- це може означати, що при її виготовленні була засто­сована дешева і ймовірно токсична фарба.

- Обережно ставтеся і до м’якої пластмаси з неприємним запа­хом, оскільки це може свідчити про вміст у ній шкідливих речовин.

Штучні ялинки.

Вибору штучної ялинки треба приділити особливу увагу, як і ялинкові прикраси, не підлягає обов’язковій сертифікації, але потрібно мати санітарно-епідеміологічний висновок Міністерства охорони здоров’я.

Перед покупкою попросіть продавця дати вам цей документ, адже штучна ялинка знаходитиметься в оселі не один рік. Перш ніж купувати ялинку, якою б гарною і прийнятною вона не була, обов’язково поцікавтеся у продавця, з якого матеріалу вона виготовлена.

Наприклад, поліпропілен — це полімер, який не ви­діляє токсичних речовин, з нього ще виготовляють тару для пакування продуктів харчування. Полівініл­хлорид - пластик, що виготовляється з невіднов­них нафтових ресурсів. Якщо деревце з цього ма­теріалу стоїть у приміщенні недовго і діти не мають можливості запхати його гілочку до рота — безпосе­редньої загрози їхньому здоров ’ю немає. Але лише за умови, що вміст свинцю в ялинці не перевищує норми. Тож, обов’язково вимагайте у продавця сер­тифікат або епідеміологічний висновок МОЗ.

Якщо ялинка має неприємний запах, сподіватися на те, що він “вивітриться", не варто. Це може бути сигналом наявності токсичних речовин у матеріа­лі, з якого її зроблено. У будь-якому разі не варто ставити штучну ялинку у кімнаті, де дитина спить чи проводить багато часу.

Новорічні костюми та маски

Карнавальні костюми та маски також можуть бути небезпечними для дитячого, здоров’я.

Купуючи карнавальний костюм, насамперед вар­то звернути увагу на те, чи не виготовлений він з небезпечного, займистого матеріалу. Кар­навальні костюми, які впритул приляга­ють до тіла, сертифікуються так само як одяг І мають такі ж вимоги до якості тканини. Карнавальна маска має бути пожежобезпечною та симетричною, отвори для очей, носа, рота повинні розміщуватися на ній так, щоб дитина могла добре бачити І не задихалася, коли вдягне її. Зверніть увагу на запах та ко­лір костюма, маски, якщо за­пах здався вам неприємним, а колір неприродно яскравим, кра­ще не купувати такий товар.

Тож убезпечте себе та своїх дітей від неякісних, шкідливих для здоров'я новорічних атрибутів купуйте сертифіковані та марковані товари. Нехай зимові свята приносять вам і малюкам тільки позитивні емоції.