Заняття з соціально – екологічного спрямування середня група

Тема: « Друзі для ялинки»

Мета: продовжувати знайомити дітей з природою рідного краю. Дати поняття про особливості та ознаки дерева – ялинки. Уточнити уявлення малят про складові частини дерева. Розвивати спостережливість та допитливість. Виховувати любов та дбайливе ставлення до ялинки. Сприяти формуванню основ екологічно доцільної поведінки.

Попередня робота: спостереження за ялинкою в різні пори року, розучування віршів, хороводів, читання оповідань екологічного спрямування.

Матеріал: сорока, ялики, звірята – іграшки, сніжинка

Хід заняття:

I.                   Організаційна частина:

Вихователь: Діти послухайте загадку:

Влітку і  взимку вбрання одне,

Та кличуть дітки завжди мене,

Щоб я на свято до них прийшла

Іграшок багато їм принесла. ( Ялинка)

Вихователь: Сьогодні ми з вами поговоримо про красуню ялиночку

-         Де ми можемо зустріти ялиночку?

-         Якого кольору вона?

-         На яке свято ми її прикрашаємо?

Мотиваційний етап.

-         Залітає сорока

Сорока: Скре – ке-ке! Скре- ке- ке!

Ой лишенько яке!

Вихователь: Що трапилося? Що за лишенько?

Сорока: Скре – ке-ке! Скре- ке- ке!

Чи ви чули про таке?

Був зелений,  хвойний ліс

А тепер кудись подівся!

Залишились лиш пеньки – от такі.

II.                Основна частина:

Пізнавальна бесіда:

Вихователь: Звідки ж узялися пеньки? (люди вирубують дерева). Які вирубують на передодні Нового року ( ялинки). Тож давайте підемо й подивимося на шкоду, що зробила людська рука. Веди нас сорока.

( Діти йдуть на килимок де розташовані пеньки і стоять одна ялиночка)

-         Дивіться , діти так насправді хтось вирубав усі ялинки, тільки залишилась одна маленька ялиночка до неї. Дітки давайте привітаємось із маленьким деревцем. ( Діти вітаються). Ялиночка чомусь не відповідає. Я легенько доторкнусь до гілочки і запитаю, що сталося? (нахиляється, ніби слухає).

-         Ялинка каже, що їй дуже сумно, холодно і самотньо. Діти, як ви гадаєте, чому ялинці холодно? ( Відповіді дітей)

-         А чому сумно?

-         Правильно, тому що в ялини зараз немає друзів. Скажіть будь – ласка, а хто розважав ялинку влітку? ( Відповіді дітей)

Бесіда – роздум.

Вихователь: Що ж нам тепер робити? Чим допомогти ялинці? Підкажіть.

-         Молодці, малята! Ми станемо для ялинки друзями і запросимо лісових мешканців у гості. Скажіть, яких звірят ми можемо покликати вже зараз? ( Відповіді дітей)

-         Так, ми можемо запросити зайчика, якщо згадаємо, яким він узимку став і де зараз бігає. ( Відповіді дітей)

Вихователь: Правильно дітки. Зайчик поміняв шубку із сірої на білу та бігає зараз по полях у пошуках їжі.

-         Молодці. А от і зайчик.

Вихователь: Скажіть, а їжачка ми можемо запросити? ( Відповіді дітей) – вихователь підсумовує відповіді дітей і нагадує, що їжачок взимку спить у своїй нірці – схованці.

Вихователь: А хто стрибає з гілки на гілку, звабливо помахуючи хвостиком?

-         правильно, білка завбачливо нашу сила грибочків, назбирала шишок, вимостила у гнізді затишне гніздечко. Тож запросимо її до нас. ( Вихователь дістає білочку – іграшку і садить її під ялинку)

-         Ну от, ялинко тепер у тебе є друзі і тобі вже не буде так самотньо.

Тож потішимося всі разом дружньою грою.

Д/г « Відгадай хто це»

Діти показують відповідні рухи:

-         В кого гілочки зелені ? (Руки в гору погойдування)

-         В кого шубка є гарненька? (долоньки на голівці, стрибки)

-         В кого довгі вуха, куций хвіст? ( руки як лапки у зайчика, стрибки навколо себе)

-         Хто у лісі добрий гість? ( діти крокують на місці).

Бесіда - розповідь

Вихователь: Діти подивіться, як ялинка погойдує своїми вітами. Їй сподобалася наша гра. А щоб вона ніколи більше не сумувала, подаруємо їй приємні слова, розкажемо яка вона. ( красива, зелена, чарівна, прекрасна)

Вихователь: Ялинці вже не сумно бо вона почула гарні слова, їй не самотньо, бо є друзі. Але тремтить від холоду. Діти, хто, знає як можна ялинку взимку зігріти? ( Відповіді дітей).

-         Так, ялинку взимку зігріває сніг, який теплою ковдрою обгортає її гілочки.

-         Діти, а чому ялинку не може зігріти сонечко? ( Відповіді дітей)

Вихователь: Але снігу в лісі ще немає. Он там високо в небі, пропливає велика хмара. Саме з неї падає на неї сніг. Але десь протікав вітерець, який може потрусити хмару. І якщо ми з вами малята утворимо сильний вітер своїм подихом, то зможемо струсити сніг на землю.

-         Вправа « Вітер» - для розвитку дихання ( Діти набирають у легені повітря  і видихаючи зі свистом « ш-ш-ш» імітують шум вітру. На руки вихователю опускається витинанка.)

Сніжинка: А от і я – перша сніжинка зими! Хто з вас знає як я народилася?

( Відповіді дітей)

-         Так, правильно я утворилася з крапельки води, яка замерзла від сильного морозу. А коли до землі летіла, то моє вбрання перетворилось на чудернацький візерунок.

Вихователь: Любо сніжинко, допоможи нам будь – ласка, зігріти нашу ялиночку.

Сніжинка: Я не може сама цього зробити, тому що, дуже маленька. А от коли прилетять мої сестрички – сніжинки, тоді м’яким килимом ми вкриваємо кожну билинку, кожне деревце і кущик, щоб ніщо не замерзло.

Вихователь:  Але ми не можемо чекати. Ялинка замерзає, я прошу вас дітки допомогти їй. Зробимо витинанки сніжинок і вкутаємо нашу ялинку. (діти виготовляють витинанки)

III.              Заключна частина:

Вихователь:  А тепер розвішаємо свої сніжинки на гілочки ялинки.

Діти: Ялинка перестала тремтіти. Вона зігрілась і хоче спати.

-         Тож давайте тихесенько підемо із лісу, щоб не розбудити ялинку.