Світ чарівних слів

Мета: закріпити знання дітей про слова привітання, прощання, прохання та подяки, розширити знання про значення слів подяки через худодній твір. Формувати вміння поважати та шанувати оточуючих, розуміти загальнолюдські цінності - доброту, щирість, тактовність, доброзичливість; розрізняти ввічливість і нечемність; підвести дітей до розуміння думки про те, що поводитися з оточуюми потрібно так, як хочеш шоб поводилися з тобою; розвивати комунікативні здібності вихованців. Виховувати в дітей культуру спількування, доброзичливість, чемність, повагу до старших, товариськість, культуру поведінки

Матеріал та обладнання: іграшковий мікрофон, картинки "Наші емоції". конверт у вигляді листка, листочки з дерев, конверти з предметними картинками (дерева, сонця, дощу, хмари тощо), вірш І.Січовика "Невихований ведмідь", казка-оповідання В.Сухомлинського "Навіщо дякують", SD-програвач, ватман, серветки, клейонки, клей, пензлі

Хід. Діти заходять в групу під супровід спокійної музики

Психогімнастика "Я бачу" (як діти посміхнулися, привіталися з гостями голівкою, носиком, плечиком, тихо сіли на стільчики)

- Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми здійснимо подорож до країни Чемності і Ввічливості. Там мешкають чарівні слова, які допомагають людям мирно та дружно жити, спілкуватися один з одним та з іншими людьми. У дитячому садку, вдома чи на вулиці всі ми спілкуємося з багатьма людьми. Даавайте про них поговоримо.

- З ким доводиться спількуватися вдома? на вулиці? в садочку?

- Чи всі люди однакові? а ми?

Гра "Мікрофон" (діти відповідають на запитання вихователя про їх улюблені іграшки, пори року, тварин, кольори тощо)

- Всі ми різні, нам подобається різне. Але всі наші рідні і зовсім незнайомі люди не захотіли б з нами спількуватися, якщо б ми були грубими, сердитими, нечемними та не вміли поводитися як слід.

- Як потрібно розмовляти (лагідно, спокійно, дивлячись на співрозмовника)

Гра "З ким я бажаю розмовляти" (діти обирають картки з серії "Наші емоції" і промовляють "Я хочу (не хочу) розмовляти з тим, хто (називають емоційний стан на зображенні))

- Чи бажаєте ви, що з вами спілкувалися, дружили?

- Якою повинна бути дитина (чемною, культурною, ввічливою, не вживати грубих та образливих слів)

Гра "Добре слово - комплімент" (діти, передаючи листочки, придумують комплімент сусідові)

- Який гарний букет утворився з листя, також із гарних, приємних слів. Я вважаю, що з вами буде приємно спілкуватися  всім. Адже добре слово солодше за цукор і мед.

Сюрпризний момент - листочок-конверт з віршем -привітанням

Добрий ранок, небо голубе, добрий ранок, сонце золоте

Добрий ранок , в полі колосок, добрий ранок, любий наш садок

- Які чаріні слова повторювалися? Коли вони використовуються?

- Які ще добрі слова вітання ви знаєте? Прощання?

Вміння вітатися та прощатися - найперша ознака чемної і ввічливої людини. А чм всім людям можна казати однакові слова вітання і прощання? Чому?

Фізхвилинка

Ми по доріжці всі разом йдемо, гарні листочки в руки беремо

Жовті, червоні - високо підняли і повільненько ми закружляли

Ось ми бабусеньку стареньку зустріли, як ми її привітаємо, діти?

А попрощаємось?

(замість виділеного слова вихователь підставляє інші слова (брат, мама, сусід тощо)

- Чемно вітатися та прощатися - важлива справа. Але існує ще багато важливих слів, які показують нашу вихованість і повагу до інших.

Якщо ми будемо по-доброму ставития до інших людей, так і вони будуть ставитися до нас. Ми вітаємось- з нами вітаються, ми прощаємось - вони прощаються теж. Але я знаю одного лісового мешканця, який не знав правил чемності і ввічливості

Читання вірша І.Січовика "Невихований ведмідь", бесіда за змістом

- Чи можна назвати ведмедя чемним? Чому?

Як він поводився? Про які чарівні слова забув?

- Як звірі ставилися до нього? Що радили?

- Які слова прохання знаєте ви? А слова подяки?

- Як їх треба промовляти?

- Для чого кажуть "спасибі, дякую"?

Читання казки-оповідання В.Сухомлинського "Навіщо дякують". Робота над змістом

- Навіщо дідусь сказав струмкові "дякую"?

- Хто і за що його може говорити?

- А чи можна сказати "дякую" дощику? сонечку?

Гра "Подяка" (діти обирають конверт з предметним малюнком пробують скласти подяку)

Вихователь пропонує картину "Дякуємо за все" аплікацією

Підсумок