Міфи про мозок: права півкуля - інтуїція, ліва - логіка

Ліва пікуля мозку – раціональність, права – творчість? Це правда лише частково. Не можна однозначно стверджувати, яка півкуля переважає в рішенні раціональних і творчих завдань, так як це веде до сильного спрощення уявлень про те, як працює головний мозок. Некоректно вважати, що одна півкуля відповідає за один процес, а друга - за інший, так як весь мозок так чи інакше задіяний в будь-яких психічних процесах. Однак існують завдання, у вирішенні яких більшою мірою задіяна одна з півкуль. Наприклад, при вирішенні просторових задач домінантно права півкуля, а й ліве вносить важливий внесок в ці процеси. Якщо вам потрібно написати виклад думок, його зміст спочатку необхідно зрозуміти, і в цьому процесі будуть брати участь і права, та ліва півкулі. А ось в самому складанні тексту буде більше задіяно ліву півкулю.

Розподіл завдань, які вирішують обидві півкулі мозку, зовсім не статичний, він змінюється з вікРозглянемо мову. У дорослих і новонароджених при сприйнятті слів активується ліва півкуля, при сприйнятті інтонацій - права. Однак у дітей 10-18 місяців мова викликає активацію обох півкуль мозку, більше справа, права півкуля веде до більш вираженого розвитку жестів, в розумінні мови і в появі нових слів. У віці від 19 до 31 місяця - інша картина. Тепер уже при роботі лівої скроневої частки виникають більш значні процеси розвитку лексики та граматики. При цьому можна було б очікувати і процеси в розумінні мови, це відповідало б картині, що спостерігається у дорослих, але вони практично відсутні, так як розуміння здійснюється за допомогою структур правої півкулі. Ці складні приклади ми навели лише для розуміння того, наскільки абсолютно різні частини мозку пов’язані між собою, і не здатні працювати поодинці. Що ж стосується поширеної думки, що люди з краще розвиненою лівою півкулею відрізняються раціональністю, а з правою - творчими здібностями, новаторством, то це знову занадто просте прямолінійне рішення. Дослідження обдарованих школярів, переможців математичних олімпіад високого рівня, показало, що серед них були і виразні правші, і лівші, і амбідекстри (люди з однаковою спритністю рук), тобто ці школярі мали кілька різних розподілів функцій по півкулях. Так, відомо, що у більшості дорослих правшів (не у всіх!) домінують центри мови та мовного мислення у лівій півкулі, у лівшів та амбидекстрів ці функції розподілені по обох півкулях, причому існує велика варіативність в такому розподілі.

Ці діти вже досягли успіхів і, будемо сподіватися, доб'ються ще більших. В їх рішеннях були і будуть і творчість, і раціональність. Взаємодія півкуль мозку - це загальне правило для всіх вищих психічних функцій.