Дитяча лінь — лікувати чи виховувати?

Лінь, від лат. Lenus – спокійний, повільний, млявий. Ці епітети важко співвідносяться з уявленням про дитинство. Діти в силу своїх вікових особливостей володіють великим запасом життєвої енергії і сил. Рухлива, допитлива, ініціативна дитина – важливе свідчення її благополучного психоемоційного стану і розвитку. Однак все частішим стають і прояви пасивності, відмова від діяльності у дітей і підлітків. З чим це може бути пов'язано? Чи варто на це звернути увагу, і в яких випадках?

Що ж таке «ЛІНЬ»? Важливо розуміти індивідуальні особливості дитини та її життєвий контекст: чим викликана ця лінь? Перш, ніж робити які-небудь заходи, потрібно як слід розібратися в причинах такої поведінки. Перше визначення ліні, яке хотілося б навести – це економія енергії і життєвих сил, що приводить людину до відмови від подолання труднощів. У цьому контексті розуміння проблеми, — лінь часто є необхідним періодом відновлення життєвих сил: так, наприклад, після перенесеної хвороби, дитина може виявляти млявість, астенію і її відмова від діяльності свідчить швидше про відновлювальний період.

Не слід виключати і можливі астенічні реакції обумовлені психоемоційними перевантаженнями. Дуже часто діти просто не витримують навчального та позанавчального навантаження. У таких випадках важливо правильно організувати день дитини, враховувати необхідність вільного часу для прогулянок, вдатися до відновлювальних процедур: прийом вітамінів, ранкова зарядка, відвідування басейну та ін. Але якщо у дитини відзначається різка відмова від діяльності, якої раніше дитина була захоплена, без видимих, як вам здається, причин, то скоріше це сигнал того, що дитині потрібно звернути серйозну увагу.

Причиною дитячої та підліткової «ліні» також можуть бути і страхи перед невдачами, невпевненість у собі. Дитина просто може не знати, ЯК щось зробити, а запитати у вчителя або батьків деколи — боїться. Нерідко дитячу лінь провокує стрес – зміна складу сім'ї, переїзд, конфліктні ситуації в школі або в дитячому садку. Окремою причиною дитячої ліні може бути прояв дитячої депресії. Часто батьки стикаються з абсолютним небажання дитини що-небудь робити, коли він досягає підліткового віку. На всі пропозиції батьків і спроби зацікавити підліток відповідає «не хочу», «не знаю». Одна з причин такої зміни поведінки — це особливості вікового «переходу» — дитячі ігри вже не цікаві, а більш дорослих захоплень дитина поки не знайшла.

Важливо також привести традиційне визначення ліні: лінь є недоліком працьовитості, коли людина віддає перевагу розвагам і вільному проведенню часу замість важливої і значущої діяльності, що вимагає волі і сил. Така «лінь» є радше ознакою нестачі в розвитку вольових якостей особистості дитини. Проявом цього можуть бути ситуації, коли дитина загоряється якими-небудь видами діяльності, наприклад, секціями, але через нетривалий час відмовляється їх відвідувати, кажучи про те, що це нецікаво нудно і т. д. Незріла довільність також буде проявлятися в навчальній діяльності. Такі діти перестають робити усні домашні завдання, з труднощами висиджують цілий навчальний день у школі. Всі ці симптоми вказують на недостатність саморегуляції дитини і необхідність звернутися за допомогою до фахівця. Бажано це зробити до закінчення початкової школи. Оскільки перехід у п'ятий клас завжди пов'язаний зі зміною ситуації, в  розвитку відбуваються зміни не тільки зовнішні, але і внутрішні. Дитина вступає на поріг молодшого підліткового віку, змінюються її ендокринні процеси. З поза цю внутрішню ситуацію зустрічається збільшення предметів і відповідальності, збільшення обсягу інформації, необхідність переміщатися по різним предметним класам і вчителям, все це вимагає високого рівня самоорганізації дитини. А для дітей з незрілою психікою це стає справжньою провокацією, і викликає відмову від діяльності і лінь.

У підлітковому віці навчання, звичні заняття, виконання шкільних і батьківських правил стає рутиною порівняно з яскравим, насиченим, динамічним, емоційним життям, підігрівається гострим гормональним фоном. Бурхливе емоційне життя, значимість спілкування з однолітками призводить до зниження самоконтролю, нездатність сформувати чіткі життєві перспективи і зачату сприяє проявам ліні в навчальній діяльності, небажанням трудитися. Звідси, «боротьба» з лінню повинна враховувати її причини, які визначать необхідність звернення до фахівців: психолога, психотерапевта або невролога, а також фокус психотерапевтичної та психокорекційної роботи.

Чого не варто робити батькам у спробах подолати лінь дитини або підлітка? Не намагатися переконати фразами - установками: «не будеш працювати – нічого не досягнеш»,не намагатися маніпулювати і погрожувати покаранням «якщо ти не візьмешся за навчання, ми позбавимо тебе комп'ютера»,не очікувати, що дитина миттєво зміниться і буде виконувати свої обов'язки як доросла, адже величезна кількість сил у неї йде на внутрішню роботу у зв'язку з проявами гормонів; не знецінювати пропозиції підлітка, навіть якщо вони вам здаються безглуздими і інфантильними. Важливою допомогою з боку батьків дітям, які зіткнулися з проблемою ліні можуть стати: обговорення разом значущих справ і ситуацій дитини; обізнаність про емоційні події; підвищена увага до дитячих проблем і подій; організація спільної діяльності і захоплень; пошук спільних радощів з дитиною; стимулювання і заохочення дитини на продуктивну діяльність і найменші досягнення.

Джерело: http://bezboleznej.ru/detskaya-len-lechit-ili-vospityvat